Loading Events
This event has passed.

We have a whole day full of activities planned from demonstrations to trial classes, tours and swim evaluations, to music and food trucks outside!

Stop by between 10am – 4pm and tour the brand NEW South County Family YMCA and get a taste of some of the programs and services the Y offers and there will be door prizes and raffles all day long!

Saturday, April 10

7am-3pm EGYM Orientation Appointments Health & Wellness Center
9am-3:45pm Family Swim Family Pool
10:00 AM Flag ceremony with the Urbana Knights of Columbus Color Guard Outside
10am-11am Sports – Basketball clinic demo Gymnasium
10am-11:30am Chik-fil-A cow Appearance outside/inside
10am-Noon; 1pm-3pm Go Team Therapy Dogs on site Outside
10am-2pm Childcare – crafts Community Room B
10am-2pm Girl Scouts – smore’s craft Community Room B
10am-2pm Childcare – games Outside
10am-2pm Group Fitness Classes Studio A, B and Cycle Studio
11am-11:45am A&H – Mandala Art demo Intergenerational Room
11am-Noon Sports – Pickleball (drop in) Gymnasium
11am-3pm Traditional Mexican Food Truck Parking Lot
11am-4pm Sno Belles Food Truck Parking Lot
Noon A&H – Dance performance Gymnasium
12pm-3pm Camp – big games Community Room A
12pm-3pm Aquatics – Swim Evaluations Aquatics Center
12pm-4pm Teens – Building project Intergenerational Room & Courtyard
1pm-1:45pm A&H – Mandala Art demo Intergenerational Room
1pm-2pm Sports – Indoor soccer (pick up) Gymnasium
1pm-3pm Radio Station (Key103) Outside
2pm-3pm Sports – Basketball (pick up) Gymnasium
3pm-4pm Gymnastics Open Tumble Gymnasium

Sunday, April 11

9am-2pm EGYM Orientation Appointments Health & Wellness Center
9am-3:45pm Family Swim Family Pool
9am-10am Gymnastics Open Tumble Gymnasium
10am-11am Sports – Preschool Short sport demo Gymnasium
10am-1pm Camp – big games Community Room A
10am-2pm Childcare – crafts Community Room B
10am-2pm Childcare – games Outside
10am-2pm Girl Scouts – smore’s craft Community Room B
10am-4pm Aquatics – Swim Evaluations Aquatics Center
10am-3pm Group Fitness Classes Studio A, B and Cycle Studio
11am-11:45am A&H – Mandala Art demo Intergenerational Room
11am-4pm Rollin’ Meats and Sweets Food Truck Parking Lot
11am-4pm Sno Belles Food Truck Parking Lot
12:00 PM A&H – Dance performance Gymnasium
1pm-3pm Sports – Pickleball (drop in) Gymnasium
12pm-3pm Teens – Building project Intergenerational Room & Courtyard
1pm-3pm Radio Station (WFRE) Outside